ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:
 




Основний Закон — це моральний орієнтир для нації
26.06.2025 / Газета: Вечірня Одеса / № 49—50 (11497—11498) / Тираж: 10407

Україна відзначатиме 29-у річницю прийняття Конституції — головного нормативно-правового акта держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян. Прийняття Основного Закону сприяло зміцненню міжнародного авторитету країни.

Саме 28 червня 1996 року Верховна Рада України ухвалила першу Конституцію незалежної України. «За» проголосувало 315 народних депутатів.

Відтоді документ неодноразово змінювався — зокрема, у 2004, 2010, 2014 та 2016 роках. А з 2019 року до Основного Закону внесено курс на повноправне членство України в ЄС і НАТО.

Сьогодні, в умовах повномасштабної війни Росії проти України і численних злочинів окупантів, ми як ніколи розуміємо важливість цінностей, закладених у Конституції України, та необхідність їх захисту і збереження для майбутніх поколінь.

Створення Основного Закону України розпочалося відразу після визначення суверенітету нашої держави 16 липня 1990 року. У жовтні була створена Конституційна комісія. У період 1991–1996 років було розроблено декілька варіантів Конституції, які пізніше ретельно обговорювалися та доповнювалися. Виникало чимало суперечок та різних поглядів на те, що саме має містити Конституція. Так, найбільше суперечностей викликали питання про розподіл власності та влади, державна символіка, статус російської мови та статус Автономної Республіки Крим.

У ніч з 27-го на 28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила фінальний варіант Конституції України. Важливо зазначити, що документ був схвалений двома третина голосів депутатського корпусу. В Конституції 1996 року зазначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, була затверджена державна символіка, українська мова була визнана єдиною державною, а Крим мав статус автономної республіки в складі України.

День Конституції України — це не просто святковий день, а зайвий привід пишатися незалежністю та державністю нашої країни. Адже в цьому документі закладені найвищі цінності та принципи українського народу, серед яких:

принципи та порядок функціонування виконавчої, представницької та судової влади;

державний устрій України;

права та обов’язки держави, громадян України та суспільства в цілому;

виборча система;

територіальна цілісність та незалежність нашої держави.

Цікаві факти про Конституцію України:

— протягом 1990–1996 років було запропоновано близько 15 різних варіантів Конституції. Зокрема, комуністи пропонували залишити назву УРСР та відновити радянську форму правління;

— засідання Верховної Ради, на якому було прийнято текст чинної Конституції, тривав цілу добу;

— «Є Конституція!» — такими були перші слова Олександра Мороза, який тоді обіймав посаду голови Верховної Ради України;

— тогочасний президент Леонід Кучма не був присутній в сесійній залі під час прийняття Конституції, він завітав до зали лише за декілька хвилин до доленосного голосування;

— міжнародне товариство щиро привітало Україну зі створенням Основного Закону, нашу державу було названо однією з найдемократичніших у світі.

Конституція України — не лише ядро національної правової системи України, а й наш моральний орієнтир. Для нас, українців, Конституція — це про права і свободи, про гідність і цінності, стійкість та нескореність.

При підготовці публікації використано матеріали Українського інституту національної пам’яті

Автор: -

Пошук:
розширений

ІГОР КОВАЛЬ
ОСВІТА ЯК СУСПІЛЬНА ЦІННІСТЬ
Сьогодні ми спостерігаємо не поступ, а деградацію освітньої системи. Причини ви знаєте: з одного боку — пандемія COVID-19, повномасштабна війна, демографічна криза. З іншого — хронічне недофінансування науки та освіти, принизливий у соціальному й фінансовому сенсі статус науково-педагогічних працівників. Надмірна зарегульованість, що супроводжується реформуванням без логіки та довгострокової стратегії.

Тиждень французької культури в Одесі: концерти, виставки та фестиваль просто неба
З 12 по 19 липня 2025 року в Одесі проходитиме Тиждень французької культури — цикл мистецьких і пізнавальних подій, присвячених культурній дипломатії та дружбі між Одесою та Францією.

Останні моніторинги:
00:00 10.07.2025 / Вечірня Одеса
00:00 10.07.2025 / Вечірня Одеса
00:00 10.07.2025 / Вечірня Одеса
00:00 10.07.2025 / Вечірня Одеса
00:00 10.07.2025 / Вечірня Одеса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.015