ІА «Контекст-Причорномор'я»
логін:
пароль:
 
Останнє відео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курси валют. Долар США. Покупка:




Вічні у часопросторі
14.04.2022 / Газета: Чорноморські новини / № 27-28(22350-22351) / Тираж: 8525

В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбулася презентація книжки про визвольний рух на Одещині в 1917 — 1921 роках. Її автор — знаний краєзнавець, лауреат муніципальної премії ім. Івана Франка Василь Вельможко.

У цієї книжки, яка презентувалася у час, коли наша країна вчергове протистоїть звірячій московській навалі, проста, але промовиста назва: «Чорноморці — борці за незалежну Україну (1917 — 1921)». До речі, це друге, доповнене й розширене видання, що засвідчує: автор серйозно та прискіпливо розробляє цю тему. Перше — «Випускники Одеського піхотного училища — старшина армії УНР» — з’явилося друком 2016-го, до 150-річчя заснування цього прославленого військового навчального закладу. За цю працю Василь Вельможко удостоївся диплома лауреата загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання».

Переважну більшість імен з нового збірника ви не знайдете ні у назвах одеських вулиць чи майданів, ані установ чи якихось інших закладів, як і на меморіальних таблицях. За деякими приємними винятками. Так, 28-ма окрема механізована бригада гідно несе ім’я Лицарів Зимового Походу, 59-та окрема мотопіхотна бригада — Якова Гандзюка, 35-та окрема бригада морської піхоти — контрадмірала Михайла Остроградського. На честь славетних борців за українську державність — І. Луценка, І. та Ю. Лип, О. Косяченка, Д. Неплія названі вулиці. Хоча, без сумніву, всі постаті, чиї біографії подані в цій книжці, заслуговують на увічнення. Таке видання, переконаний, вкрай потрібне як для широкого загалу, так і для топонімічної комісії міської ради. Але, на жаль, ви не знайдете цього новодруку у книгарнях, його, віддрукованого дуже скромним накладом, уже сьогодні можна вважати раритетним.

У книжці, що побачила світ у видавництві «Астропринт», на понад 500 сторінках вміщені біо-графії особистостей, чиї долі бодай якимось чином пов’язані з Одещиною. Здебільшого, це військові, які тут народилися або проходили службу на теренах нашого краю (понад 300 осіб), а також діячі культури та освіти (близько 50).

Кожен біографічний нарис — це, принаймні для більшості, відкриття. Адже, на жаль, насаджений свого часу імперіями ідеологічний дурман ще й досі не ви-вітрився з голів багатьох наших земляків, котрі вірять, що то наша історія. Хоча насправді то чужа історія, імперська, а наша, українська, тоді заборонена, і дотепер виборює своє місце в часопросторі. Зокрема й завдяки краєзнавчим дослідженням Василя Вельможка.

До слова, багато з нарисів, вміщених у презентованому виданні, свого часу публікувалися на шпальтах «Чорноморських новин». Тому принагідно ще раз звертаюся із закликом: передплачуй-те та читайте цю потужну, справді українську газету, одним з найактивніших авторів якої є Василь Вельможко.

Слава Україні! Героям слава!

Автор: Дмитро ШУПТА, письменник, заслужений працівник культури України.

Пошук:
розширений

Автор
Почему до датчика уровня сахара от Apple еще далеко
По данным Международной федерации диабета (IDF) за 2021 год, от диабета страдают 10,5% людей в возрасте от 20 до 79 лет и половина из них не знает об этом. Согласно прогнозам, к 2045 году этим заболеванием будет болеть на 46% больше — каждый восьмой взрослый или 783 миллиона человек. Эта перспектива пугающая, но не удивительная, учитывая текущую ситуацию

7-9 черв­ня 2024 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбудеться XXIV Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині»
Під егі­дою Мі­ніс­тер­ства культу­ри та ін­фор­ма­цій­ної політи­ки Ук­раї­ни, Одесь­ка на­ціо­наль­на на­у­ко­ва біб­ліо­те­ка, Ук­ра­їнсь­ка асо­ціа­ція ви­дав­ців та кни­го­роз­по­всюд­жу­ва­чів, Дер­жав­на на­у­ко­ва уста­но­ва «Книж­ко­ва па­ла­та Ук­раї­ни іме­ні Іва­на Фе­до­ро­ва» за спри­ян­ня Одесь­кої об­лас­ної дер­жав­ної ад­міністра­ції, Одесь­кої об­лас­ної та Одесь­кої місь­кої рад, Ук­ра­їнсь­ко­го ін­сти­ту­ту кни­ги, Все­ук­ра­їнсь­кої гро­мадсь­кої ор­гані­за­ції «Ук­ра­їнсь­ка біб­ліо­теч­на асо­ціа­ція» та Все­ук­ра­їнсь­кої гро­мадсь­кої ор­га­ні­за­ції «Біб­ліо­по­ліс» про­во­дять Все­ук­ра­їнсь­ку ви­став­ку-фо­рум «Ук­ра­їнсь­ка кни­га на Оде­щині».

Останні моніторинги:
00:00 18.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 18.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 18.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 18.04.2024 / Вечерняя Одесса
00:00 18.04.2024 / Вечерняя Одесса


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.012