ИА «Контекст Причерноморье»
логин:
пароль:
Последнее видео
Прес-конференція «Нові терміни проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році»
Инфографика
Курсы валют. Доллар США. Покупка:
 
БИТВИ ЗАБУТОЇ ВІЙНИ. НАВІЩО КИТАЮ ЗНАДОБИЛОСЯ ЗГАДУВАТИ ПРО ПЕРЕМОГИ 70-РІЧНОЇ ДАВНОСТІ
11:51 / 18.10.2021
Кадр з фільму «Битва біля озера Чанцзінь»/скріншот

Не тільки Росія активно використовує мову кіно для державної пропаганди
Лідером китайського прокату в жовтні стала картина «Битва біля озера Чанцзінь», яка за перші 10 днів після виходу зібрала понад $ 630 млн і повільно, але невпинно наближається до запланованої суми в $830 млн.
Що ж стало причиною такої популярності картини, яка розповідає про події Корейської війни 1950-1953 років? Війни, яка в західному кінематографі як раз потрапляє в розряд «забутих»?

Про війну — це не просто один з жанрів «найважливішого з мистецтв», але і можливість донести «свій» погляд на історію. Кінооповідь про подвиг — це ще і спосіб впливати на уми і серця співгромадян, а в умовах домінування візуального сприйняття — чи не найбільш прийнятний. Недарма Росія щорічно штампує десятки однотипних серіалів і фільмів про «Велику Вітчизняну», які вносять свій внесок в обробку населення в дусі побєдобєсія і «можемо повторити».

Але не тільки Росія активно використовує мову кіно для державної пропаганди. Останнім часом все більше і більше виходить на екрани турецьких, індійських, корейських (по обидві сторони від 38 паралелі) фільмів. Секрет таких картин простий — комп'ютерна графіка, яка дозволяє намалювати будь-яку техніку і фон, і круті стрілялки зі слоу мо, єдиноборствами, масовими сценами, дуже простим, але зрозумілим пафосом.

Природно, Китай не міг відійти від загального тренду. Окрім вже звичних для фільмів з давньої історії, китайські кінематографісти активно освоюють і історично ближчі події — японо-китайську війну 1937-1945 років і наступну за нею — громадянську. Головними противниками комуністичного Китаю в цих війнах були японці і китайські націоналісти Гоміньдану. Однак претензії Китаю на роль глобального гравця вимагають і глобального супротивника. Такого, як США.

Найбільш масштабне збройне зіткнення китайців з американцями сталося під час Корейської війни 1950-1953 років. Саме вступ китайських «добровольців» в конфлікт на боці корейських комуністів врятувало останніх від розгрому, а в перспективі — закріпило поділ Кореї. При цьому американські військові складали хоч і основну, але все ж частину сил ООН, які виконували завдання з «примусу до миру» КНДР, в той час, як Китайська Народна республіка членом ООН не була і стала ним тільки в 1971 році.

Як би там не було, Корейська війна — зручний привід згадати про боротьбу зі США. І, більш того, про перемогу. Битва біля озера Чанцзінь в історії американської армії більш відома як Битва при Чосінському водосховищі.

Вступ численних китайських «добровольців» у війну в листопаді 1950 став несподіванкою для військ ООН. Як результат, в районі водосховища Чосін на східному узбережжі Кореї вісім китайських і корейських дивізій змогли оточити X корпус ООН, в який входили 1-а дивізія морської піхоти США, полк 7-ї піхотної дивізії США і британський батальйон командос. Незважаючи на чисельну перевагу противника (близько 70 тисяч проти 30) важкі погодні умови, глибокий сніг і температуру до -40 градусів, частини ООН зуміли прорвати кільце оточення, прорватися до порту Хіннам, звідки потім вони були евакуйовані по морю.

Американці втратили більше двох з половиною тисяч загиблими і до 12 тисяч пораненими і обмороженими. Точні втрати противника невідомі, але дві з восьми дивізій, що брали участь в битві, китайцям внаслідок втрат особового складу довелося розформувати. В історії Корпусу морської піхоти США битва при Чосінському водосховищі вважається однією із славних сторінок.

І ось всі ці події розгортаються в тригодинному екранному дійстві вартістю в $200 млн. Суть протистояння зводиться до того, як доблесні китайські «добровольці б'ють поганих американських хлопців. Поганих американців грають англомовні актори, які зробили собі кар'єру в китайських фільмах — вони мало відомі за межами Китаю, але судячи з усього, непогано почуваються в цьому амплуа. Зрештою, двадцять доларів — завжди двадцять доларів. Іноді в китайському військовому кіно з'являються і голлівудські знаменитості. Наприклад, Брюс Вілліс знявся в 2015 році в китайському військовому фільмі «Бомбардування», де, щоправда, грає «хорошого» американця, який вчить китайських пілотів (за іронією долі, в армії Китайської республіки, яку згодом розгромлять комуністи).

Зростаюча напруженість у відносинах зі США збільшує в Китаї попит на «поганих» американців і необхідність самоствердження «ми їх якось вже били». Тим більше, що в китайській історії не так вже й багато епізодів, коли в зіткненнях із західним противником китайська армія виходила переможцем.

У нинішній кіновійні вже є свої постраждалі. Колишній журналіст, а нині бізнесмен Ло Чангпін був заарештований після того, як опублікував пост в Weibo (китайський аналог Twitter): «Через півстоліття мало хто з китайців замислювався про обгрунтованість війни».

Як виявилося, Ло Чангпін порушив нещодавно прийнятий закон, що забороняє «наклеп на політичних мучеників». У поширеній офіційній заяві стверджується: «Деякі люди досі намагаються повністю заперечувати Війну опору проти Сполучених Штатів і допомогу Кореї, ставлять під сумнів справедливість відправки військ і намагаються знищити велику перемогу. ... Як би вони не спотворювали, фальсифікували, морочили голову або чорнили факти, історія написана в серцях людей».

Така жорстка позиція китайської влади вельми подібна на російську політику, що вводить заборони на обговорення окремих історичних проблем. У липні нинішнього року Закон «Про увічнення Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» доповнили статтею, яка забороняє публічне ототожнення «цілей, рішень і дій керівництва СРСР, командування та військовослужбовців СРСР з цілями, рішеннями і діями керівництва нацистської Німеччини, командування і військовослужбовців нацистської Німеччини і європейських країн осі в ході Другої світової війни, а також заперечення вирішальної ролі радянського народу у розгромі нацистської Німеччини і гуманітарної місії СРСР при звільненні країн Європи».

А що ж США? Не можна сказати, що американський кінематограф залишив без уваги корейську тему. У 50-60-х роках, зокрема, безпосередньо під час війни, було знято кілька художніх фільмів, в тому числі «Маньчжурській кандидат» з Френком Сінатрою (в 2004 році був знятий рімейк картини з Дензелом Вашингтоном в головній ролі, правда, події там відбуваються під час і після операції «Буря в пустелі). Однак корейська війна відійшла на задній план після початку війни у В'єтнамі, більш тривалої і такої, що отримала більший політичний резонанс в США.

У 1982 році була знята драма Інчхон», яка при бюджеті в $46 млн зібрала трохи більше $5 млн і з тих пір вважається одним з найвідоміших естетичних і комерційних провалів в історії кіно.

Цілком можливо, що США повернуться до корейської теми і дадуть відповідь Китаю, знявши фільм про героїзм американських морпіхів в битві при Чосінському водосховищі. Втім, можливості у Голлівуду дуже широкі. У всякому разі, основний противник позначений, а значить, є шанс побачити його кіновтілення. В такому випадку, нас чекає жорстока «Кіновійна», де симпатії глядачів будуть визначатися не тільки естетикою, але й політикою.

Артем Филипенко

Голова ГО «Чорноморський центр досліджень безпекового середовища»

Джерело


Комментарии

Нет комментариев
Контрольный код: *
 
 
введите, пожалуйста, буквы, которое вы видите слева
Ваше имя: *   Ваш e-mail:
Комментарий: *
Поиск:
расширенный

Мария Дроздова
«Каждый пришёл сюда со своим уставом, а уйдут уже с общим»: жительница Бучи поделилась с читателями ІА «Контекст-Причорномор’я» опытом несколькодневного пребывания в убежище
Главное правило такого тесного убежищепребыаания — делится, делится всем!!! Едой, водой, лекарствами и одеждой, памперсами и кипятком, новостями с теми, у кого нет связи или интернета, делится юмором и хорошим настроением, делится поддержкой, делится надеждой!!! А без надежды выдержать эти испытания невозможно!

Культурна спадщина України, яку зруйнували та знищили окупанти в перебігу російсько-української війни
Розпочавши війну проти України, Російська Федерація взялася цинічно нищити культурне надбання нашого народу. Музеї, які десятиліттями формували свої колекції, опинилися перед загрозою руйнації. Наразі музейники вживають необхідних заходів для убезпечення своїх фондів у перебігу військових дій. Однак перші тижні війни виявились, на жаль, фатальними для багатьох зібрань України.

Последние новости:
15:15 19.05.2022
14:05 19.05.2022
13:32 19.05.2022
12:31 19.05.2022
11:54 19.05.2022


© 2005—2022 Информационное агентство «Контекст-Причерноморье» New
Свидетельство Госкомитета информационной политики, телевидения и радиовещания Украины №119 от 7.12.2004 г.
Использование любых материалов сайта возможно только со ссылкой на информационное агентство «Контекст-Причерноморье»
© 2005—2022 S&A design team / 0.030